úterý 12. října 2010

V Brně rostou sochy jako houby po dešti

V Brně rostou sochy jako houby po dešti, sklízejí obdiv i kritiku, a my divadelníci si toho jako "lidé od kultury" samozřejmně všímáme.

Instalace soch vyvolala u veřejnosti emoce včetně obdivu, posměchu či kritiky a každopádně podnítila lidovou tvořivost. Lidé například o nově instalovaném orloji na náměstí Svobody hovoří jako o falickém symbolu města a dělají si z něj legraci na sociálních sítích. Čtyři z nově odhalených instalací jsou součástí záměru Sochy pro Brno z roku 2006, jehož cílem bylo instalovat v Brně v jedné dekádě deset nových soch.
Idea původně měla vnést do Brna upomínky na výrazné osobnosti spjatých s metropolí (brněnský Zelný trh tak již nějakou dobu zdobí socha Wolfganga Amadea Mozarta od Kurta Gebauera), od tohoto původního záměru se ale postupně instalace soch odklonila. Image centra města tak v posledních týdnech nově utváří socha Spravedlnosti v podobě muže zvedajícího ze země kvádr (ta se například mně osobně moc líbí), fontána s kamennou obrubou (alegorie mírnosti), bronzový model zobrazující Brno v době neúspěšného švédského obléhání v roce 1645 (alegorie prozíravosti) nebo socha žárovek připomínající vynálezce Thomase Alvu Edisona (tu obdivuji vždy cestou do knihovny). Pátou sochou, která do záměru nepatří, je extravagantní žulový orloj na náměstí Svobody.

A co na to říkáte vy? Napište mi... RKN

0 komentářů:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.