sobota 19. února 2011

Divadelní "víkendovka"

Členové Mimi Fortunae tento víkend pilují na premiéru Kytice, jíž odehrajeme 4.3. v divadle u Bolka.
Teď se pilně pracuje, večer se bude diskutovat a plánovat.
A v diskusích možná přijde na přetřes i téma změny DPH, která se chystá. A která asi kulturu ohrozí jako celek.

Podrobnosti najdete v článku na serveru divadlo.cz, Změna DPH postihne pořadatele kulturních akcí i vydavatele knih, z něhož vybírám to nejdůležitější:
Navrhovaná jednotná sazba daně z přidané hodnoty ve výši 20 procent pravděpodobně zvýší ceny vstupenek soukromých divadel, ohrozí již tak klesající prodej knih a může ovlivnit návštěvnost koncertů vážné i populární hudby. Dosud tyto věci patřily do snížené desetiprocentní sazby. Změna zkomplikuje činnost divadel, která jsou plátci DPH jen u některých svých činností včetně pronájmů a služeb.
...
Problémy způsobí zvýšení DPH soukromým divadlům. "Nám asi ne, protože příští rok už zřejmě nebudeme fungovat. Tento týden jsme dostali od magistrátu grant 3,5 milionu korun, což stačí na nájem a služby - pak už budeme fungovat jako ochotnický soubor," komentoval návrh ředitel Divadla Bez zábradlí Karel Heřmánek.
...
Ekonomičtí ministři koaličních stran se ve čtvrtek dohodli, že DPH by se od roku 2012 měla sjednotit na 20 procentech. Nyní je snížená sazba DPH deset procent a základní 20 procent. Snížená sazba se v současné době vedle potravin vztahuje například na léky, ubytovací služby, knihy, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči.

Cituji jen to, co se nás přímo týká - a v duchu si říkám, jak je dobře, že Na zábradlí budeme hrát dříve, než ke změně dojde. Hrát tam totiž budeme již za měsíc a kousek, na apríla. A není to apríl!

RKN

0 komentářů:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.