sobota 12. února 2011

Vrcholí přípravy na Noc kostelů, chrámy opět odhalí svá tajemství

Vrcholí přípravy na Noc kostelů, chrámy opět odhalí svá tajemství
Křesťanské chrámy a modlitebny večer a v noci 27. května otevřou své brány návštěvníkům. Přípravy na druhý ročník akce Noc kostelů vrcholí. Lidé budou mít příležitost podívat se i do jinak zcela nepřístupných částí kostelů. Možnost poodhalit staletá tajemství kůrů, sakristií a krypt loni využily desítky tisíc lidí, jen v pražské arcidiecézi odhadli organizátoři účast přes 50.000 návštěvníků. Informují o tom stránky www.nockostelu.cz. Loni se k akci připojilo přes 400 chrámů z celého Česka, letos se jich zatím přihlásilo 150. Nyní vrcholí organizace letošního ročníku, kostely se mohou hlásit do 28. března. Noc kostelů se poprvé rozšíří i na Slovensko.
První Noc kostelů se konala v roce 2005 v Rakousku. Hranice na českou stranu překročila v roce 2009, kdy se k ní přidaly kostely v brněnské a plzeňské diecézi. Celorepublikovou se akce stala loni. Program si připravují farnosti samy, každá to pojímá jinak. Některé sází na přednášky, jiné na komentované prohlídky o architektuře a historii. Farníci na mnoha místech loni přichystali i občerstvení a kněží a řeholníci byli připraveni k hovorům se zvídavými návštěvníky. Program jednotlivých kostelů se bude postupně zveřejňovat na webu Noci kostelů.
Noc kostelů je ekumenickou událostí, mohou se k ní připojit nejen katolické, ale i protestantské a další křesťanské církve.


Převzato z mailového zpravodajství ČRo.
Předpokládáme, že se opět budeme podílet na programu v kostele Sv. Michala v Brně.
RKN

0 komentářů:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.