sobota 30. dubna 2011

Ohlédnutí za včerejším MDT

Tanečníci: Tanec je droga, ale zdravá
Brno /REPORTÁŽ/ – „Tak to je hrozné. Holky to vzdaly, protože prší. Přitom jen kape a já se tak těšila, že budu tančit,“ říká jedna z členek tanečního souboru Základní umělecké školy Veveří Brno a o chvíli později odchází zklamaně domů.
Asi dvanácti tanečníků v historických kostýmech ze skupiny Mimi Fortunae však zůstává na letní terase Zemanovy kavárny v brněnské Jezuitské ulici i navzdory nepřízni počasí a malému počtu diváků.
V pět hodin odpoledne sem totiž v pátek přišli oslavit Mezinárodní den tance. Taneční happeningy se v českých městech u příležitosti tohoto dne konají podruhé. „Tady u Zemanova kavárny mohly dnes vystoupit, všechny soubory, které chtěly. Přihlásily se jen dva. Z toho jeden odpadl,“ vysvětluje pořadatelka akce u kavárny Pavla Šibíková.
V tom však přichází osamocená žena v orientálním kostýmu. „Jsem z taneční skupiny Rahat Lukum. Soustředíme se na orientální tance a dnes zatančím orientální tanec ze střední Asie,“ říká tanečnice Alexandra Malíková. Původně měly být dvě. „Tanec je podle mne způsob, jak se vyjádřit. Proto jsem přijela i sama,“ říká žena.
O tanci jako o zdravé droze mluví i členové brněnské taneční skupiny Mimi Fortunae, která funguje už šestadvacet let „Soustředíme se na moderní scénický tanec a na rekonstrukci historických tanců od těch keltských, přes gotické až po renesanční. Vycházíme z věrohodných historických materiálů, podle kterých se snažíme tance vytvořit,“ popsal manažer souboru Radek Králík Novotný.
Kromě terasy u Zemanovy kavárny mohli v pátek Brňané spatřit další taneční soubory již od poledne. Tanečníci procházeli centrem města a předváděli tanenční improvizace. Od šesti hodin večer pokračoval taneční program i v kavárně Trojka v Dominikánské ulici.
KLÁRA ŽIDKOVÁ

(Dovoluji si převzít text Brněnského deníku - Rovnost, občas je na jejich serveru problém s archivovanými texty). RKN

0 komentářů:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.