čtvrtek 8. března 2012

Když se řekne MIMI FORTUNAE

Napsali o nás:

Když se řekne MIMI FORTUNAE
Svoje oficiální sídlo mají na Merhautově ulici, ke zkouškám využívají iprostory na Lesné. Se svými představeními vystupovali v Anglii, Francii, Holandsku, Indii, Jordánsku, Německu, Rakousku, na Slovensku, v USA a samozřejmě v České republice. Taneční divadlo MIMI FORTUNAE vzniklo jako soubor historických tanců. Zlom v jeho tvorbě přišel v letech 1987–88, kdy se v tehdejším Československu začal znovu objevovat moderní balet a kdy se souborem začala pracovat řada světově známých pedagogů a umělců (Bruno Genty, David Appel, Tonia Shimin, Sandi Combest). Výsledkem byla představení moderního scénického tance, s nimiž divadlo dobývá scény nejen České republiky, a to i v podobě soutěžních vavřínů.
Název taneční divadlo není samoúčelný. Snahou tvůrců a členů souboru je vyprávět příběhy nebo evokovat nálady. K vyjádření myšlenky používá nejen taneční pohyb, ale také projev mimický a stále častěji i hlasy tanečníkům herců a zpěváků, které jsou již nejen doprovodem pohybu jejich těl, ale nositelem příběhu.
Umělecký profil Tanečního divadla MIMI FORTUNAE tvoří především současný scénický tanec v podobě celovečerních projektů nebo kratších choreografií a divadelní projekty se slovem, tancem i zpěvem. Na repertoáru však jsou imystické taneční obrazy, taneční legrácky a parodie, historické divadlo, užívající pohyb i mluvené slovo a originální předtančení pro slavnostní příležitosti.
Vedoucí choreografka souboru Hana Smičková-Látalová je od roku 2000 vedena v almanachu Who is who (v ČR)? mezi osobnostmi kultury a umění. Je nositelkou Ceny za choreografii v oboru profesionální choreografie ČR a SR. Její Slova byla vybrána do galavečera mezinárodní choreografické soutěže Prix Volinine na Nové scéně v Praze a byla uváděna mimo jiné na Festivalu evropského umění v New Delhi, v Indii. Choreografie k inscenaci Balady osmrti byla v roce 1999 zařazena mezi devět nejlepších tanečních inscenací v České republice a na Slovensku. V roce 2008 choreografie Já získala ocenění taneční přehlídky Tanec, Tanec 2008 a rovněž II. cenu na International Jazz Dance Open Festival, Pardubice. V roce 2011 oslavilo divadlo 25. narozeniny premiérou Kytice podle básní Karla Jaromíra Erbena.
Pro svou nepodbízivou diváckost si divadlo získalo pevné místo na české umělecké scéně a široká veřejnost se může s jeho jménem a tvorbou setkávat na scénách i v televizi. Kytici mohou brněnští diváci shlédnout i letos buď v bezbariérovém divadle Barka v Králově Poli nebo na romantické scéně na baště hradu Špilberku.


Jiří Povolný, Severník, Informační bulletin městské části Brno-sever, číslo 3 roku 2012

0 komentářů:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.