sobota 20. dubna 2013

Kytice ve Zlíně


MĚSTSKÉ DIVADLO ZLÍN – STUDIO Z uvádí KYTICI podle K. J. Erbena

Městské divadlo uvádí ve čtvrtek 25. 4. 2013 v 19 hod. v divadelním sále Studia Z zlínskou premiéru baladické hororově komediální hry KYTICE, jejímž námětem je 6 básní ze stejnojmenné slavné sbírky Karla Jaromíra Erbena – Svatební košile, Polednice, Vrba, Štědrý večer, Dceřina kletba a Vodník. S premiérou poprvé do Zlína přijede divadlo TD MIMI FORTUNAE z Brna, jehož představení jsou známá plnými sály v Brně (brněnskou premiéru KYTICE hostil ve svém divadle Bolek Polívka) i v Praze (Divadlo Na Zábradlí), na Slovensku, ve Francii, Anglii, USA, Indii i v Jordánsku, kde se jedno z představení konalo v amfiteátru světově proslulého skalního města Petra (více na www.mimi-fortunae.cz).
Brněnští tvůrci KYTICE – Hana Smičková-Látalová (nositelka několika prestižních Cen za choreografii, vedená mezi žijícími osobnostmi ČR ve slavném sborníku Who is Who?), Zuzana Solčányová (sólistka a scénáristka) a režisér a scénárista Jaroslav Slavoj Látal (známý např. celorepublikově a i ve Francii po mnoho let hraným příběhem Francoise Villona „…teď na krk oprátku ti věší“) ke ztvárnění příběhů divákovi většinou dobře známých postav používají nejen úryvky Erbenových veršů, ale také běžné mluvené slovo a pohybovou techniku scénického tance. Cílem je vytvoření divadla sugestivního, mírně hororového, rozhodně však nikoliv ponurého, naopak v mnoha scénách ke smíchu vyzývajícího – do jednotlivých básní jsou přidány, aniž by bylo zasaženo do příběhu a jeho vyznění, komické situace jakoby z okolního prostředí, v němž se příběh odehrává. Jde tedy nesporně o Kytici novou, „odtemnělou“, ale přitom ctící autora – aneb povinná školní četba poněkud jinak – divák zažije mrazení na kůži, ale také bude mít dost příležitostí se zasmát!
S mystériem Erbenových básní kontrastuje na scéně rozehraný život téměř renesančních komediantů (kteří se pak pro svá představení změnou kostýmů mění v postavy básní), s úspěchy i se strastmi jejich putování od města k městu, legráckami a hašteřením, včetně „pouťových“ popěvků. Kontrast mezi nadčasově baladicky pojatými básněmi a „přízemními“ lidskými osudy podtrhují kostýmy a masky Miroslavy Staré.
Kombinace činohry a současného scénického tance činí představení vhodné pro diváky „všech věků i stavů“.
Rezervace a předprodej vstupenek:
V pokladně Městského divadla ve Zlíně, tel. 577 636 207,
e-mail: prodej@divadlozlin.cz, on-line rezervace na www.divadlozlin.cz,
Cena 150 Kč


RKN

0 komentářů:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.